Yepyeni Bir Döngünün Başlangıcı: Satürn Balık Transiti: 7 Mart 2023-Şubat 2026
Mart 3, 2023
Koç Güneş Tutulması
Nisan 15, 2023

Plüton Kovada…

Plüton, jenerasyon gezegeni olduğundan #kova burcu geçişi sırasında sosyal alanımızın birçok yönünü dönüştürecektir.

Kolektif düzeyde eşitsizlik, iklim değişikliği, değişen demografi, yenilik , gelecek için umutlarımız ve yapay zeka teknolojisi ile nasıl çalıştığımız ve yaşantımız üzerindeki etkisi gibi konular önümüzdeki dönemin en önemli konuları olacak. İnsan hikayeleri, sosyal meseleler haline gelecektir. Hepimizin söyleyecek bir tane hikayesi olacak.

Kova burcundaki #Plüton, bizi insan olmanın ne anlama geldiği, yeni teknolojileri nasıl kullanmak istediğimizi ve onları kimin kontrol edeceği hakkında derin sorular sormaya çağırıyor. En önemlisi, devrimci siyasi politikalarımız, bireysel haklarımız ve talep ettiğimiz kişisel özgürlüğümüzün sonuçları üzerine bizi enikonu düşünmeye zorlayacak.

[Bireysel düzeyde, Plüton farklı bir burca geçtiğinde odak noktamız hayatımızın tamamen yeni alanlarına kayacaktır. Hayatınızın belirli bir alanını, yani haritalarımızda #akrep burcunun olduğu evi yönetir. Bir örnek; akrep 6. evinizse, Plüton hayatınızın 6. ev alanlarını yönetir: İş, sağlık, üretkenlik, iş-yaşam dengesi. Plüton, #oğlak burcundayken (son 16 yılda) işe ve sağlığa yaklaşımınız doğası gereği oğlak burcuysa, bundan sonra (önümüzdeki 20 yılda) işe yaklaşımınız kova burcunda olacak.

Daha yenilikçi ve özgülükçü çalışma alanlarına çekildiğimizi hissedebiliriz… İşimiz, kariyer basamaklarını tırmanmak veya patronu mutlu etmek (Oğlak) yerine insanlığa (Kova) yardım etme arzusuyla yönlendirilecek. Doğrudan emir ve gözetim altında çalışmaktan ziyade (Oğlak), bir topluluğun parçası (Kova) hissetmek isteyebiliriz.

Birçok kişi kova burcunu teknoloji, robotlar ve yapay zeka ile ilişkilendirir ve Uranüs tarafından yönetilen Kova gerçekten de ilerleme ve yenilikle ilgilenirken, Kova burcunu sadece teknoloji ile ilişkilendirmek asıl noktayı gözden kaçırmak gibi bir hataya düşebiliriz. Kova, arkadaşların, toplulukların ve insan gruplarının işaretidir. Pluto en son Kova burcundayken, Avrupalılar monarşiden ve gaddar kurallardan koptu. Fransız Devrimi yaşandı. Amerikan anayasası imzalandı. Aynı zamanda nakliye ve imalatta devrim yaratan buhar makinesinin icat edildiği zamandı. İngiliz kraliyeti tarafından hayvanları koruma hareketinin başlangıcına işaret eden Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği kurulduğu zamanlardı.

Bütün bu hareketlerin ortak noktası nedir?
Odağı yukarıdan aşağıya emir-komuta zinciri (Oğlak’tan), insanlara ve herkesin iyiliğine (Kova’ya) kaydırdılar.

Kova dönüşümü her zaman insanlığa bir bütün olarak yardım etme gündemiyle başlar. Kova’nın amacı insanları bir araya getirmek, bir aidiyet duygusu bulmamıza yardımcı olmaktır.

Kova Burcu sayesinde , Plütonun bunu teknoloji aracılığıyla “nasıl” yaptığını veya yapamadığını hep birlikte test edeceğiz. “Teknoloji” insanların yararına kullanılamazsa, o zaman teknoloji cevap olmayabilir. Kovanın teknoloji kısmı çalışmaz ise, İSYAN tarafı çalışacaktır.

Aslında, Plüton Kova’da iken, insanların tüm cihazlarını kapatıp, çevrimdışı gerçek, insani bağlantılar kurmaya odaklandıkları bir karşı hareketi de görebiliriz.

Elbette teknolojinin olumlu yanları da var. TIP ve sağlık için ilerleme gerek. Kovanın (internet) yeniliği sayesinde bu yazıyı okuyorsunuz.

Çevrimiçi platformlar, daha sonra arkadaşımız olabilecek, benzer düşünen insanları (örneğin astroloji severler) bulmak için kullanılabilir.

SONUÇ: Teknolojiyi bir amaca ulaşmak için bir araç olarak mı, yoksa kendi başına bir nihai hedef olarak mı kullanacağız?

Kova burcundaki Plüton, yaşamımızın Plüton tarafından yönetilen alanını yeniden düşünmeye, yeniden yapılandırmaya ve devrim yaratmaya geliyor.

Böylece belki çok daha büyük bir bağlantı, daha sağlam bir ilişki veya aidiyet duygusu bulabiliriz.

Uzun vadede işlerin nasıl sonuçlanacağı henüz belli değil. Hiç şüphe yok ki, iyiden, kötüden ve çirkinden biraz alacağız.

Nihayetinde bu bize bağlı. İşe koyulur ve yarattığımız cesur yeni dünyanın gölge tarafıyla da yüzleşirsek, Kova burcundaki Plüton toplu travma iyileşmesi ve özgürleşme zamanının da habercisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »