[rev_slider story]

Astrolojide 12 güneş burcu vardır. Burçlar sizin karakteriniz iş hayatınız kariyeriniz nelerden hoşlandığınız uğurlu sayılarınız hatta sağlığınız hakkında bile geniş bilgiler sunar.

Element: Ateş

Renk: Kırmızı

Yönetici: Mars

Genel Uyumluluk: Terazi, Aslan

Tarih Aralığı: Mart 21 - Nisan 19

Güçlü Yönleri: Cesaretli, kararlı, kendinden emin, hevesli, iyimser, dürüst, tutkulu

Zayıf Yönleri: Sabırsız, kaprisli, çabuk öfkelenen, agresif, dürtüsel

Zodyak’ın ilk burcu olarak, Koç’un bulunuşu her zaman enerjik, gürültülü, kargaşalı bir şeylerin başlangıcına işarettir. Sürekli olarak dinamik, hızlı ve rekabet ararlar, her zaman birinci olmak isterler – işyerinden sosyal ortamlara kadar. Yönetici gezegenleri Mars ve Ateş grubunun burçlarından biri olmaları sayesinde, Koç en aktif Zodyak burçlarından biridir. Harekete geçmek doğalarında vardır, bazen düşünmeden de olsa.

Güneş bu burca mükemmel organizasyon yetenekleri vermiştir, bütün işlerini aynı anda, genelde de öğle yemeğinden önce bitiremeyen bir koç burcuna çok ender rastlarsınız. Zorlukları, sabırsızlandıklarında, agresifleştiklerinde ve öfkelerini diğer insanlara yönelttiklerinde baş gösterir. Bu burcun altında doğanlar, amaçları için savaşır, beraberliği ve takım çalışmasını kucaklarlar.

Koç burcu kafayı yönetir, genellikle kafa önde olacak şekilde yürür, hız ve odaklanarak devam eder. Temsilcileri genelde cesurdur, yeni şeyler denemekten ve riskten genelde korkmazlar. Yaşlarından bağımsız olarak gençlik kuvvetine ve enerjisine sahiptirler ve verilen bir işi en kısa sürede bitirirler.

Element: Toprak

Renk: Yeşil, pembe

Yönetici: Venüs

Genel Uyumluluk: Akrep, Yengeç

Tarih Aralığı: Nisan 20 - May 20

Güçlü Yönleri: Güvenilir, sabırlı, pratik, bağlı, sorumlu, istikrarlı

Zayıf Yönleri: İnatçı, uzlaşmaz, hükmetmeye meraklı

Pratik ve sağlam temelleri olan Boğa, emek meyvelerini toplayan burçtur. Sürekli aşk ve güzellikle çevrelenmeye ihtiyaç duyarlar, materyal dünyaya, haz ve fiziksel zevklere düşkündürler. Boğa burcunda doğanlar, duygusal ve dokunsal, dokunmayı ve tat almayı tüm duyuların arasından en önemlileri olarak kabul ederler. Stabil ve muhafazakâr, Zodyak burçlarının arasında en güvenilir burçtur, kişisel tatmin noktalarına ulaşana kadar tahammül eder ve seçimlerine bağlı kalırlar.

Boğa, bir toprak burcudur ve olayları pratik, gerçekçi ve sağlam bir bakış açısıyla görebilme yetisine sahiptirler. Para kazanmayı ve yıllarca aynı projelerde kalmayı kolay bulurlar. Bizim genellikle inatçılık olarak gördüğümüz şey bağlılık olarak da yorumlanabilir, işleri bitirme kabiliyetleri de esrarengizdir. Bu onları mükemmel çalışanlar yapar, harika uzun dönem arkadaşları ve partnerleridirler, her zaman sevdikleri insanların yanında bulunurlar. Toprak burcu olmaları onları aşırı korumacı, muhafazakâr ya da materyalist olurlar.

Boğanın yönetici gezegeni Venüs’tür. Aşk, çekim, güzellik, tatmin, yaratıcılık ve yer çekiminin gezegenidir. Bu durum boğa burcu insanlarını mükemmel bir aşçı, âşık ve sanatçı yapar. Sadıktırlar ve ani değişimleri sevmezler, eleştiriye ve suçlu insanları kovalaya eğilimlidirler, diğer insanlara ve vazgeçemedikleri duygulara bağımlı olma eğilimleri vardır. Yine de potansiyel duygusal zorlukları ne olursa olsun, bu bireyler herhangi bir kaotik ve sağlıklı olmayan durumda mantığın sesi olurlar.

Element: Hava

Renk: Açık yeşil, sarı

Yönetici: Merkür

Genel Uyumluluk: Yay, Kova

Tarih Aralığı: Mayıs 21- Haziran 20

Güçlü Yönleri: Nazik, sevecen, meraklı, adaptasyon yeteneği fazla, çabuk öğrenen ve fikir alışverişinde bulunma becerisi

Zayıf Yönleri: Sinirli, tutarsız, kararsız

Hızlı zekâlı ve dışavurumcu, ikizler bir bünyede iki farklı karakteri barındırırlar ve hiçbir zaman hangi yüzüyle karşılaşacağınızı bilemezseniz. Sosyal, konuşkan ve eğlenceye hazırdırlar, aynı zamanda bir anda ciddileşebilir, düşünceli ve huzursuz olabilirler. Dünyanın kendisinden her zaman büyülenirler, aşırı derecede meraklıdırlar, içlerinde görmek istedikleri her şeyi görmeye zaman yetmeyeceğine dair bir his taşırlar.

İkizler burcunun işareti, hava elementine aittir, bu elementteki diğer burçlar, terazi ve kovadır. Merkür tarafından yönetilir, bu gezegen iletişimi, yazmayı ve hareketi yönetir. Bu burçta doğanların büyük bir çoğunluğu diğer yarılarının eksik olduğunu hissederek yaşarlar, bu yüzden sürekli yeni arkadaşlar, mentorlar, meslektaşlar ve özellikle konuşabileceği yeni insanlar ararlar.

İkizler burcunun değişken ve açık fikirli oluşu onları mükemmel sanatçılar yapar, özellikle yazar ve gazeteci, esneklikleri ise onları ticaret, takım sporları ve sürücülük de parlamalarını sağlar. Bu çok yönlülükleri, meraklı, eğlenceye düşkün ve dışarıdaki her şeyi denemeye meraklı burcun bu özellikleri onları ilham verici ve çok eğlenceli insanlar durumuna getirir.

Element: Su

Renk: Beyaz

Yönetici: Ay

Genel Uyumluluk: Boğa, Oğlak

Tarih Aralığı: Haziran 21, Temmuz 22

Güçlü Yönleri: Sebatkâr, son derece yaratıcı, sadık, duygusal, sempatik, ikna edici

Zayıf Yönleri: Huysuz, kötümser, şüpheli, manipülatif, güvensiz

Derin şekilde sezgisel ve duygusal yengeç, burçların arasında en zorlayıcılardan biridir. Çok duygusal ve hassastırlar, ailevi ve evsel konulara çok değer verirler. Yengeç, sempatik ve yakın gördükleri insanlara çok bağlıdırlar. Çok sadık ve diğer insanların acı ve üzüntüleri ile empati kurmaya meyillidirler.

Yengeç burcu, akrep ve balık burcu gibi su elementine aittir. Duyguları ve kalpleri ile yönetilen bu burçlar, etraflarındaki dünyaya uyum sağlamakta bazen zorluk yaşayabilirler. Ay tarafından yönetilen burç, ay döngüsünün fazlarında iniş çıkış yaşar ve kontrolleri dışında olmaksızın kısa süreli duygusal paternler yaşarlar. Çocukken, dış dünyaya karşı yeterli savunma ve direnme mekanizmaları yoktur ve ilgi ve anlayışla yönlendirilmelidirler, karşılığında bu alakayı geri verirler.

Sabır ve sevgi yoksunluğu, ilerleyen dönemlerde hayatlarında açıkça ruh hallerinde ani değişimlere sebep olur hatta bencilliğe, kendine acımaya ve manipülasyona yol açar. Diğerlerine yardım etmekte hızlı davranırlar, aynı zamanda tartışmadan da kaçınırlar ve çok ender olarak herhangi bir yakın kavgadan fayda sağlarlar. Eğer hayat seçimleriyle birlikte mutlu iseler, yengeç temsilcileri mutlu, sevgi dolu bir aileyle çerçevelenmiş ve dünyayla uyum içindedirler.

Element: Ateş

Renk: Altın rengi, sarı, turuncu

Yönetici: Güneş

Genel Uyumluluk: İkizler, kova

Tarih Aralığı: Temmuz 23, Ağustos 22

Güçlü Yönleri: Yaratıcı, tutkulu, cömert, sıcak kalpli, neşeli, esprili

Zayıf Yönleri: Kibirli, inatçı, ben merkezcil, tembel, esnek olmayan

Aslan burcunda doğan insanlar, doğal liderlerdir. Dramatik, yaratıcı, kendine güvenen, dominant ve karşı konulması güç insanlardır, hayatta istedikleri her şeyi, her alanda ulaşabilirler. Aslan burcuna ve onların ‘ormanların kralı’ sıfatına özgü bir güç vardır. Aslan burcunun, cömert ve sadık olmasından ötürü bir sürü arkadaşı vardır, Kendine güvenli ve çekici olması, farklı gruptan insanları bir araya getirmesine ve ona liderlik yapmasıyla sonuçlanır.

Aslan da, yay ve koç burcu gibi ateş grubuna aittir. Bu onları sıcak kalpli, hayata aşık, sürekli gülmeye ve iyi vakit geçirmeye çalışan insanlar yapar. En güç problemleri çözmek için akıllarını kullanıyor olmaları, zor, karmaşık durumları nihayete erdirmek için ön plana çıkmalarına sebebiyet verir. Güneş tarafından yönetiliyor olmaları, aslanın gökyüzündeki bu ateşli varlığa hem metaforik olarak hem gerçekten tapmasına neden olur. Sürekli olarak öz farkındalıklarının arayışı ve egolarını geliştirme çabası içindedirler. Arzularının, isteklerinin farkında olmaları yüzünden, ihtiyaç duydukları her şeyi sorabilirler ama diğer insanların ihtiyaçlarını çok kolaylıkla göz ardı edebilirler. Eğer bir aslan temsilcisi, amaçlarına çok düşkün ve bağımlı bir hale gelirse, çok kolay bir alaşağı edilmeyi bekleyen hedef haline gelirler.

Element: Toprak

Renk: Gri, bej, açık sarı

Yönetici: Merkür

Genel Uyumluluk: Balık, Yengeç

Tarih Aralığı: Ağustos 23, Eylül 22

Güçlü Yönleri: Sadık, analitik, nazik, çalışkan, pratik

Zayıf Yönleri: Çekingenlik, endişeli, kendini ve başkalarını çok eleştirme, sürekli çalıp az dinlenme

Başaklar, her zaman en küçük detaylara bile dikkat ederler ve derin insanlık hissiyatları, onları burçların en dikkatlilerinden biri yapar. Hayata karşı metodolojik yaklaşımları, hiçbir şeyi şansa bırakmayacak şekildedir, çoğunlukla hassas olmalarına rağmen, kalpleri bazen dış dünyaya kapalı olabilir. Bu, yanlış anlaşılmanın işaretidir, dışa vurum eksikliğinin değil. İsimlerinin arkasındaki sembol onlar için konuşur, her şeyi ilk defa deneyimliyorlarmış gibi hissederler. Başak da boğa ve oğlak burcu gibi bir toprak burcudur. Bu, güçlü bir karaktere işaret ederken, daha muhafazakâr, düzenli ve günlük yaşamlarında birçok pratikliğe sahip insanlardır. Bu bireylerin hayatları düzenlidir, kaosta olduklarında bile, amaçları ve hayallerinin sınırları keskin bir şekilde kafalarının içinde çizilmiştir. Sürekli onarılması imkânsız bir detayı kaçırdıkları konusunda endişelenirler, detaylara fazla takılabilirler, başka kimsenin çok umursamadığı konularda fazlaca endişelenirler. Merkür, bu burcun yönetici gezegeni olduğundan, temsilcileri gelişmiş konuşma yazma, iletişim yeteneklerine sahip olurlar. Birçok başak kendilerine kariyer olarak yazarlığı, gazeteciliği seçebilir, ama başkalarına yardımcı olmayı isteme duyguları, onları bu tarz meslekleri icra edebilecekleri bir kariyere de sürükler.

Element: Hava

Renk: Pembe, yeşil

Yönetici: Venüs

Genel Uyumluluk: Yay, Oğlak

Tarih Aralığı: Eylül 23, Ekim 22

Güçlü Yönleri: İş birlikçi, diplomatik, zarif, adil fikirli, sosyal

Zayıf Yönleri: Kararsız, çatışmaları önleyici, kindar, kendine acımak

Terazi burcunda doğan insanlar huzurlu, adildirler ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Ortaklık, arkadaşlık onları içi çok önemlidir. Bu bireyler dengeden ve simetriden büyülenirler, bitmek bilmeyen bir adalet ve eşitlik arzusu içindedirler. Bu insanlar mümkün olduğunca fikir ayrılıklarından kaçınırlar, huzurlu ortamı mümkün olduğunca çok uzun tutmak isterler. Terazi, ikizler ve kova gibi bir hava burcudur, hava karakteri bu burçlara, sürekli zihinsel uyarılar, güçlü zekâ ve keskin bir akıl vermiştir. İyi kitaplardan, aşılmaz tartışmalardan ve söyleyecek çok şeyi olan insanlardan esinlenirler. Her terazi üyesi, diğer insanlarla konuşurken dikkatli olmalıdır, çünkü bir şeye karar vermeye, ya da tarafa seçmeye zorlandıklarında yanlış yerde olduklarını ve yanlış insanlarla çevrelendiklerini fark edebilirler. Hiçbir eş onların kendi fikirleri olduğunu unutmamalıdır.

Terazinin yönetici gezegeni Venüs’tür, bu burç insanlarını mükemmel aşıklar yaparken, pahalı şeylere de düşkün olabilirler. Hayatları müzik, sanat ve gezdikleri, gittikleri güzel yerlerle çevrelenmelidir.

Element: Su

Renk: Kırmızı, pas rengi

Yönetici: Mars, Plüton

Genel Uyumluluk: Boğa, Yengeç

Tarih Aralığı: Ekim 23, Kasım 21

Güçlü Yönleri: Becerikli, cesur, tutkulu, inatçı, gerçek bir arkadaş

Zayıf Yönleri: Güvensiz, kıskanç, ketum, şiddetli

Akrep insanları tutkulu ve iddialı insanlardır. Kararlı ve kesindirler ve doğruyu bulana kadar araştırırlar. Akrep, mükemmel bir liderdir, her zaman durumun farkındadır ve belirgin bir şekilde beceriklilik içinde hareket eder. Akrep, bir su burcudur, deneyimlemek ve duygularını ifade etmek için yaşar. Duygular onlar için çok önemli olmasına rağmen, diğer su burçlarından daha farklı şekilde belli ederler. Her durumda, akrep insanının sizin sırlarınızı saklayacağından emin olabilirsiniz.

Plüton, değişim ve yeniden doğmanın gezegenidir ve aynı zamanda akrep burcunun yöneticisidir. Akrepler genelde sakin ve havalı olmalarıyla, gizemli görünümleriyle tanınırlar. İnsanlar, akrep burçlarının öfkeli olduğunu söylerler, bunun nedeni onların dünyanın kurallarını çok iyi anlamalarıdır. Bazı akrepler olduklarından daha yaşlı gözüküyor olabilirler. Çok iyi liderler olurlar, çünkü kendilerini yaptıkları şeye adarlar. Akrepler yalandan, sahtekârlıktan nefret ederler, çok kıskanç ve şüpheci olabilirler, bu yüzden değişik insan davranışlarına nasıl adapte olacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Cesurdurlar ve bu yüzden de birçok arkadaşları vardır.

Element: Ateş

Renk: Mavi

Yönetici: Jüpiter

Genel Uyumluluk: İkizler, Koç

Tarih Aralığı: Kasım 22, Aralık 21

Güçlü Yönleri: Cömert, idealist, mükemmel mizah anlayışı

Zayıf Yönleri: Yapabileceğinden fazlasını üstlenir, çok sabırsız, söylemek istediği şeyi ne kadar diplomatik olmasa da söyler.

Meraklı ve enerjik yay, tüm burçlar içindeki en büyük gezginlerdendir. Açık fikirli olmaları ve felsefi bakış açıları onları dünyanın dört bir yanında dolaşarak, hayatın anlamını aramaya motive eder.

Yay burcu, dışarı dönüktür, heveslidir, değişimi sever. Yay insanları düşüncelerini, beton eylemlere dönüştürebilirler ve amaçlarına ulaşmak için her şeyi yaparlar.

Diğer ateş burçları gibi, yay da sürekli mümkün olduğunca fazla şey deneyimlemek için dünyayla temas içinde olmalıdır. Yayın yönetici gezegeni Jüpiter’dir, en büyük Zodyak gezegenidir. Hevesleri herhangi bir sınıra sahip değildir, bu yüzden yay burcu insanlarının müthiş bir mizah duyguları ve hassas meraklılıkları vardır.

Özgürlük, en büyük hazineleridir, ancak o zaman özgürce seyahat edebilir, yeni kültürler ve felsefelerle tanışabilirler. Dürüstlüklerinden ötürü, yay insanları genelde sabırsız ve patavatsızdırlar, bu yüzden kendilerini hoşgörülü ve toplum içinde kabul edilebilecek şekilde ifade etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Element: Toprak

Renk: Kahverengi, siyah

Yönetici: Satürn

Genel Uyumluluk: Boğa, Yengeç

Tarih Aralığı: Aralık 22, Ocak 19

Güçlü Yönleri: Sorumlu, disiplinli, kendine kontrolü olan, iyi müdürler

Zayıf Yönleri: Ukala, affetmeyen, küçük görme, her şeyin en kötüsünü bekleyen

Oğlak, zamanı ve sorumluluğu temsil eder ve temsilcileri genelde geleneksel ve doğaları gereği ciddi insanlardır. İradenin, kendine hâkim olmanın ustalarıdır, sağlam ve gerçekçi planlar yaparlar ve her an onlar için çalışan insanları yönetmeyi başarırlar. Hatalarından ders alırlar ve sadece kendi deneyimlerine ve uzmanlık alanlarına dayanarak zirveye çıkmayı başarırlar.

Boğa ve başak gibi toprak elementine ait olan oğlak, pratiklik ve ayaklarının yere basma konusunda son burçtur. Sadece maddesel dünyaya odaklanmakla kalmaz, büyük bir kısmını kullanmayı da başarırlar. Maalesef bu element aynı zamanda katı ve bazen bakış açısını, perspektifini değiştirmek konusunda çok inatçıdır. Kendi karakterlerinden farklı insanların farklılıklarını kabul etmekte güçlük yaşarlar ve belki de korkudan geleneksel değerleri agresif bir şekilde empoze etmeye çalışırlar.

Oğlağın yönetici gezegeni Satürn’dür ve bu gezegen her türden sınırları ve kısıtlamaları temsil eder. Bunun etkisi oğlak insanlarının pratik ve sorumlu olmasını ama aynı zamanda soğuk, mesafeli ve affedici olmayan bir karakterde olmasını sağlar. Hayatlarının daha hafif ve pozitif olması için affetmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

Element: Hava

Renk: Açık mavi, gümüş rengi

Yönetici: Satürn, Uranüs

Genel Uyumluluk: Aslan, Yay

Tarih Aralığı: Ocak 20, Şubat 18

Güçlü Yönleri: İlerici, orijinal, bağımsız, insancıl

Zayıf Yönleri: Duygusal ifade belirtmekten kaçınır, ahenksiz, uzlaşmaz, uzak

Kova doğumlular utangaç ve sessizdirler ama diğer taraftan da çok eksantrik ve enerjiktirler. Ama her iki durumda da derin düşünceli ve başkalarına yardım etmeyi seven, son derece entelektüel insanlardır. Önyargısız bakarlar, bu da onları kolayca problemleri çözebilen insanlar haline getirir. Etraflarındaki enerjiye kolayca adapte olabildikleri halde, kova burcu insanları, enerji depolamak için yalnız kalmaya ve çevrelerindeki her şeyden uzakta olmaya büyük bir ihtiyaç duyarlar. Kova burçları dünyayı olasılıklarla, fırsatlarla dolu bir yer olarak görürler.

Kova, bir hava burcudur ve her durumda aklını kullanır. Eğer bir zihinsel uyaran yoksa, sıkılır ve motivasyon eksikliği yaşarlar. Kovanın yönetici gezegeni Uranüs, ürkek, ani ve bazen agresif bir doğaya sahip olabilir ama aynı zamanda kovayı kaliteli vizyon sahibi yapar. Geleceği sezebilme ve bundan beş ya da on yıl sonra ne yapacaklarından tam olarak emindirler.

Uranüs, aynı zamanda onlara hızlı ve kolay değişim gücü vermiştir, bu sebeple de düşünürler, ilericiler ve hümanistlerdir. Bir grup ya da komünitede kendilerini iyi hissederler, bu yüzden genelde diğer insanlar tarafından çevrelenmeye gayret gösterirler.

Kova burcu insanlarının en büyük problemi, limitli ya da sınırlanmış hissetmektir. Özgürlük ve eşitlik arzularından ötürü, her zaman konuşma ve hareket özgürlüğü için çabalarlar. Kovalar soğuk ve duyarsız insanlar olmakla suçlanırlar ama bu sadece onların koruyucu mekanizmasıdır. Diğer insanlara güvenmeyi ve duygularını sağlıklı bir biçimde ifade edebilmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

Element: Su

Renk: Zencefil, lila, mor, menekşe, deniz yeşili

Yönetici: Neptün, Jüpiter

Genel Uyumluluk: Başak, Boğa

Tarih Aralığı: Şubat 19, Mart 20

Güçlü Yönleri: Merhametli, sanatsal, sezgisel, nazik, bilge, müzikal

Zayıf Yönleri: Ödlek, aşırı derecede güvenen, mutsuz, gerçeklerden kaçma arzusu, kurban olabilirler.

Balıklar, arkadaş canlısıdırlar, genellikle kendilerini farklı birçok insanın ortasında bulurlar. Balık burçları özverilidirler, diğer insanlara yardım etmeye eğilimlidirler, karşılığında da bir şey beklemezler.

Balık bir su burcudur, ve Zodyak işareti empati ve ifade edilen duygusal kapasite ile karakterize edilir. Yönetici gezegenleri Neptün’dür, bu yüzden balıklar diğer burçlardan daha sezgisel ve artistik olarak yeteneklidir. Neptün, müzik ile bağlantılıdır, dolayısı ile balık hayatının erken evrelerinde müzik seçimlerini ortaya çıkarır. Cömert, merhametli, aşırı derecede sadık ve yardımseverdirler.

Balık burcunda doğmuş insanlar, hayat döngüsünü sezgisel olarak anlarlar ve bu yüzden diğer canlılarla en iyi duygusal bağları kurarlar. Bu burç insanları, bilgelikleriyle tanınırlar fakat Uranüs’ün etkisiyle, dikkat çekmek için balık bazen bir kurban rolünü oynayabilir. Balıklar hiçbir zaman yargılayıcı değildir ve her zaman affedicidir. Bütün Zodyak burçları arasında en toleranslı olan burçtur.

Gezegenler, astrolojik sembolizmde aklın gerçek yapısını temsil ederler. Her biri belirli bir psikolojik fonksiyonu gösterir: Bunlar algılama, duygular, kendini tanımlama, yakınlaşma dürtüsü gib fonksiyonlardır.

Yönettiği: Yengeç

Prensibi: Ay, insanın iç doğasını, duygu dünyasını, bilinçaltını ve içgüdüsel tepkilerini temsil eder. Ay’ın konumu, hangi yöne gitmek istediğinizi, nelere kendiliğinizden tepki gösterdiğinizi, içgüdüsel olarak nelerden nefret ettiğinizi ve kaçındığınızı gösterir. Ay’ın döngüsel (cyclic) karakterinden ötürü, bunlar kendi ritimlerine göre gidip gelen hassas ve düzensiz oluşumlardır. Ay anı zamanda, ilişki kurma yeteneğini, yakınlık ve güvenlik arzusunu, evi, yaşam biçimini, eve bağlılığı, anıları ve duygusal güvenlik ihtiyacını da temsil eder. Ay, Venüs’le birlikte horoskopun dişil prensibini simgeler. Anaç dişi unsurları içerir. Annelik ve çocukluk deneyimlerini, anne yerini tutan kişileri, hatta menkul değerler borsası, üniversite gibi kurumları veya dinsel kurumları bile yansıtır.

Güçlü Yönleri: Duygulu insan. Uyumlu konfigürasyonlar duygusal kimliğin gelişmesini, kişinin iç dünyasını açmaya gönüllülüğünü, insanlara rehberlik eden bilinçdışı güçlerin bilgeliğine güvenini desteklerler. Bu da güvenliği, duygusal güveni, aile ile sağlıklı ilişkileri, insanın geçmişini, anayurdunu ve özellikle anneyi ve anneliği temsil eder.

Problemli Alanı: Değişken tabiatlı insan. Zorlu konfigürasyonlar duygusal yaralanmaları, ketumluğu, güvensizliği, korkuyu, alınganlığı, duygusal dalgalanmaları, belirsizliği, boşluğu, kendini beğenmişliği, tembelliği ve ataleti temsil eder.

Yönettiği: Aslan

Prensibi: Güneş doğuştan gelen karakterinizi, temel konularınızı, kişiliğinizin en çok geliştiği alanları ve biçimleri temsil eder. Hayattaki yolunuzu ve amacınızı, sizin için en temel ve gerekli şeyleri simgeler. Güneş bilinci, aklı, iradeyi, faaliyeti, yaşamsal enerjiyi, dinamik gücü, bireysel yaratıcılığı ve farkındalığı, aydınlığı, sıcaklığı, motivasyon yeteneğini, cesareti, iyimserliği ve yaşam gücünü temsil eder. Mars’la birlikte Güneş horoskoptaki erkeksi prensipleri düzenler. Aynı zamanda, insanın babasına ve baba yerini tutan insanlara ve otorite konumundaki insanlara karşı tavrını da yansıtır.

Güçlü Yönleri: Özgüvenli birey. Güçlü benlik gelişimi. Güçlü bir izlenim veren çarpıcı bir kişilik. Kendine inanan, çok canlı ve sıcak bir insan. Candan, cömert, yaratıcı, bağımsız ve kendine güveni sağlam.

Problemli Alanı: Aşırı büyümüş insan. Ya kişisel imkânlarını olduğundan büyük gören, abartılı, şişinti ve kendini beğenmiş biri, ya da kırılgan, zayıf iradeli, dalkavukluğa yatkın ve kendi değerini geliştirmekte zorlanan, geç gelişen biri.

Yönettiği: İkizler ve Başak

Prensibi: Merkür zekayı ve entelektüel düzeyi, birleştirme ve bağlama yeteneğini, konuşmayı, iletişimi, düşünceyi, taktiği, bilgiyi, zihinsel esnekliği, yönlenme yeteneğini, analitik ve mantıklı düşünmeyi, karar ve hüküm verme tarzını temsil eder. Merkür aynı zamanda bilin ile bilinçaltı arasında bir arabulucudur, zira onun düşünce gücü, rüyalar gibi bilinçaltı imgelerin fark edilmesine ve anlaşılmasına yardım eder. Bunların yanı sıra Merkür, konuşma yeteneğini, merakı, bilgiye açlığı, öğrenmek konusunda ataklığı, hırsı ve yeteneği de temsil eder.

Güçlü Yönleri: Zeki uyanık insan. Düşünce ve fikirleri hızlı ve net bir şekilde anlar. Belli bir düşünceyi baştan sonra izleme kapasitesi çok gelişmiştir, fikirleri birleştirme, analiz etme ve ayrıştırma konusunda zekidir. Gözlem yapma ve ‘kavrama’ yeteneği geniştir. Kendini koşullara uydurma ve yönlendirmede mükemmel kapasiteye sahiptir. Büyük bir merakla veri toplar. Bilgi peşinde koşar, takdir edilmekten zevk alır. Dil ve ifade yeteneği kıvrak, hazırcevap, güzel konuşma becerisi güçlüdür. İyi bir satıcı ve pazarlıkçıdır. Gerçeklerin iç yüzünü kavramasını kolaylaştıran metodik şüpheciliğe sahiptir. Düşünceleri dikkatlice gözden geçirir, tarta ve doğruluklarını ve faydalarını iyice inceler.

Problemli Alanı: .Hilekarlığa ve düzenbazlığa yakın insan. İlgi duyduğu herşeyde yüzeysel ve maymun iştahlıdır. Kurnaz, blöfçüdür. Hesapçı, rüşvet yemeye yatkın, üçkâğıtçı, arsız, yalancı ve oyunbazdır. Tablonun bütününü görmekte başarısızdır. Manevi değerleri takdir etme ihtiyacını duymaz, kutsal değerlere saygısızlık eder, iş yaşamında son derece soğukkanlıdır ve ‘annesini bile satabilir’.

Yönettiği: Boğa ve Terazi

Prensibi: Venüs sevginin, aşkın, duygunun, uyumun, verme ve alma yeteneğinin, ilişkilerin ve ortaklığı simgesidir. Erotizm içerdiği için aynı zamanda baştan çıkarmayı, insanın kendini tümüyle adama yeteneğini, arzuları ve birleşmek, bağ kurmak ve kaynaşmak için duyulan arzuyu da temsil eder. Venüs estetik duyarlılığı da simgelediği için, bir yandan sanatsal ilgi ve yeteneği, diğer yandan yüksek zevkleri ve duyma, koklama, dokunma, tatma ve görme gibi duyumsal keyifleri temsil eder. Ay ve Venüs dişi prensibi oluştururlar. Ama Venüs genç kadını, sevgiliyi ve bağımsız kadını sembolize eder.

Güçlü Yönleri: Baştan çıkaran kadın. Hayat dolu ilişkiler, uyum, denge, uzlaşma ve içten bir empati (başkasının duygularını anlayabilme yeteneği) arzular. Aranmak, sevilmek, pohpohlanmak ve okşanmak ister. Lüksü, zerafeti ve kibarlığı çok sever. Sabırlı, bağlı, anlayışlı, iyiliksever, içten, sosyal, şefkatli, zarif ve özverilidir. Zevki ve artistik yeteneği gelişmiştir. Duygusal ve estetiktir, seçkin bir yaşam zevki vardır. Güzel olan her şeyden keyif alır.

Problemli Alanı: Yapaylık. Başkalarından sık ve kolay ayrılır. Dışsal faktörlere önem verir. Kibirli, yüzeysel, zevksiz, hilekar, sapkın, zevke düşkün, kolay baştan çıkan, açgözlü, saplantılı, tembel, vicdansız, çocukça ve ölçüsüz, kaba, kıskanç, acımasız, ukala, iddiacı ve düşük ahlaklıdır.

Yönettiği: Koç ve Akrep

Prensibi: Mars irade gücünü ve bireyin fethetme arzusunu temsil eder. Yaşamda karşınıza çıkan güçlüklerle savaşmak ve dünyaya nüfuz etmek için gereksinim duyduğunu enerjiyi ve dayanıklılığı simgeler. Mars yaklaşımlarınızın direk ve dobra oluşunu, yüksek dozda kararlılığı, mücadeleye istekli oluşu ve risk almaktan hoşlanmayı gösterir. Her çatışmada savaşma biçiminizi ve gerekli enerjiyi Mars belirler.

Saldırganlığı ve saldırganlığın getirdiği sorunları, dinamizmi, dürtüyü ve tutkuyu temsil eder. Güneş ile birlikte Mars horoskoptaki erkeksi prensibi sembolize eder. Mars fevriliği, gençliği ve sevgiliyi gösterir.

Güçlü Yönleri: Azimli birey. Kalıcı güce sahip ve hedefe yönelmiş hareket yeteneği. İsteklerini dayatır. Amacına sadık ve risk almaya çok isteklidir (ama önlemlerini de alır). Saldırganlık gücü fethedebileceği, kendisini boşaltıp, anında kararlı, cesur, azimli, tutkulu ve dayanıklı bir şekilde ilerleyeceği uygun bir hedef bulur. Dürtüleri güçlü, ama kontrollüdür. İhtiraslı ve doyurucu bir cinselliğe sahiptir. Problemli Alanı: Vahşi, hayvansı. Spontan ve önceden kestirelemeyen patlamalarla ortaya çıkan tümüyle kontrol dışı enerji ve saldırganlık potansiyeli taşır. Sabırsız, fevri, kaba, zalim, kontrolsüz ve sadisttir. Belirsiz güdülerle dikkati dağılır. Saldırganlık dürtüsü yıkıma, hatta öz yıkıma yol açabilir. Doyumsuz, aşırı uçlarda şiddet içeren ve son derece yetersiz bir cinselliğe sahiptir.

Yönettiği: Yay ve Balık

Prensibi: Jüpiter hayata güveni, yaşamın anlamına inanmayı, bir insanın ideallerini, değerlerini ve yaşamda kişisel bir anlam keşfetme arayışını simgeler. Yaşama canlılık ve hareket kazandıran, ilerlemeyi hızlandıran, şans ve refah getiren, özellikle kişiliği geliştiren ve kişisel ufukları genişleten güçlerin temsilcisidir. İnsan Jüpiter’in dokunduğu her şeyi bir zenginlik olarak yaşar. Jüpiter aynı zamanda onuru ve asaleti, bilgeliği, inancı, umudu, manevi değerleri, zarafeti, düşünsel inanç ve kanıları, güveni, refahı, zenginliği, büyümeyi, başarıyı, geleceği, iyimserliği, cömertliği, genişlemeyi, adaleti, saygınlığı, iyiliği, iyi niyeti ve bolluğu da temsil eder.

Güçlü Yönleri: Onurlu insan. Ahlak duygusu hayli gelişmiş, güçlü inançlara sahip, kendine ve yaşama güvenen kişi. Cömertlik, sorumluluk duygusu, adalet, iyilik, şefkat, saygınlık ve affedicilik. Evrensel veya derin bağlamda kişisel şansı temsil eder ve bir insanın horoskopunda Jüpiter’in dokunduğu her şey güven ve başarı şeklinde deneyimlenir. Problemli Alanı: Yozlaşmış insan. Kişiliğini olduğundan üstün gösterme eğilimi taşır. Vicdansız, prensipsiz, üstünlük taslayan, kibirli, zevk tutkunu, tembel ve kendini beğenmiştir. Bir yönüyle iyiliksever ve merhametli olan Jüpiter, zaman zaman fanatizme, aşırı kendini beğenmişliğe varan bir yüzeyselliğe ve kibirliliğe kapılabilir, ve bedende duygularda ve karakterde yozlaşmalara sebep olabilir. Çok bilmiş bir tavırla kanunları çiğneme eğilimi gösterir, yaşamında gösterişli ve hovardaca beklentiler ve standartlar peşinde koşar, hoşgörüsüzlük ve sahte bir cömertlik sergiler.

Yönettiği: Oğlak ve Kova

Prensibi: Satürn, yapıyı, sabrı ve sınırlılığı temsil eder. Güvenlik, istikrar, dayanıklılık, kuvvet ve tutarlılık demektir. İnsanın kendine sınırlar koyma yeteneğini temsil ettiği gibi, insanın arzu ettiği şeylere ulaşmasını engelleyen, rahatsız edici kısıtlamaları da simgeler. Satürn zamanın yöneticisidir ve her şeyin bir noktada sona ermesini sağlar. Bundan ötürü Satürn ayrılıkların ve vedaların sembolüdür. ‘Büyük sessizliğin’ yöneticisi olan Satürn yalnızlığı temsil eder. Bu yalnızlık acı veren bir terkedilmişlik duygusu olarak yaşanabileceği gibi, durgunluk ve sakinlik getiren içsel bir dinginlik şeklinde de yaşanabilir. Satürn aynı zamanda vicdan, form, sıkışma, konsantrasyon, billurlaşma, zorunluluk, yavaşlama, adalet, hukuk ve düzen demektir.

Güçlü Yönleri: Alçakgönüllü birey. Gerçek bir tevazu, sadelik ve ılımlılık. Dürüstlük, sabırlılık, bilgelik, güvenilirlik, tutarlılık ve kendinden hoşnut bir alçakgönüllülük. İnsanın kendisine karşı dürüst olma ve en zor işlerle bile yüzleşebilme cesaretine sahip olması. Büyük bir dayanıklılıkla birleşmiş hırs. Görevlerini olağanüstü bir ciddiyetle ele alır. Son derece disiplinli ve başarıya odaklıdır. Olgun bir rahatlık ve doygunluk duygusuna sahiptir. Maddi güvence ve toplumsal saygınlık arar. Kendine kurallar koyar, açık ve sağlam yapılar kurar, kanunlar koyar ve yönetir, düzeni ve güvenliği sağlar. Sorumluluk almaya her zaman isteklidir.

Problemli Alanı: Katı yürekli insan. Yaşamaktan ve özellikle başarısızlığa uğramaktan, yeterince iyi veya sevilen biri olamamaktan korkar. Otoriteyle çatışır. Merhametsiz, katı, inatçı, ihtiraslı ve kendisine hayranlık duyulmasını isteyen kibirli biri olabilir. Depresyona, melankoliye yatkındır.

Yönettiği: Kova

Prensibi: Uranüs, Fransız Devrimi’nin ilkelerini temsil eder – özgürlük, eşitlik, kardeşlik. İnsanların özündeki dehayı, bağımsızlık ve bireysel özgürlük arayışını simgeler. Uranüs aynı zamanda büyük kurtarıcı ve özgürleştirici olarak da bilinir. Şaşırtıcı değişikliklerin, ani esinlenmelerin ve ani ayaklanmaların temsilcisidir.

Güçlü Yönleri: Bireyci. Tüm düzeylerde (zihinsel, duygusal ve maddi) bağımsızlığı ve özgürlüğü gerçekleştirmeye çalışır. Anlık algılamalar, kendiliğinden spontane çözümler ve keşfetme ruhu. Doğru anda sezgisel kavrayış. Kozmik bilince ve bilincin genişlemesine yöneliş. Özgün, göreneklere uymayan, deneyimlerden hoşlanan. ‘Yedinci’ duyu’ yeteneği.

Problemli Alanı: Sık fikir değiştiren insan. Huzursuz ve sürekli ‘enerji yüklü ’dür. Kararsızdır ve her zaman yeni bir şeyin, değişimin, devrimin ve yıkımın peşinde koşar. Keyfi, önceden kestirilemeyen, düşüncesiz, yıkıcı ve son derece inatçıdır. Zorunlu olan her şeyden kaçar. Ne pahasına olursa olsun özgürlük ister, bu durumda başkaları sık sık kendilerini aldatılmış hissedebilir. Gündelik yaşamın ‘banal’ sorunları ile uğraşma isteği veya yeteneği yoktur.

Yönettiği: Balık

Prensibi: Neptün çözülen sınırlar prensibini simgeler. İnsanın doğaüstü, fizikötesi, belirsiz veya gizli şeyleri hissetmesini sağlayan ‘kozmik antenlerini’ temsil eder. Bu anten gizli bağlantıları, geleceğe dair eğilimleri ve diğer gelişmeleri sezinlemesini sağlar. Neptün aynı zamanda bireylerin gündelik bilinci yenerek en yüksek şeyleri görebilme arzusunu temsil eder. Bu süreç içinde, Neptün’ün arayışı spiritüel dünyaya yönelmiştir, ancak bu arayış sık sık içki, uyuşturucu ve benzeri maddelerle yer değiştirebilir. Neptün’ün geçirgenlik yeteneği insanın duyarlılığının en yüksek düzeye ulaşmasını sağladığı gibi, bedeni de büyük ölçüde zayıflatabilir.

Güçlü Yönleri: Medyum. Çoğu kez kişisel tecrübeye dayanan ve her şeyin ardında ilahi bir güç olduğu yolunda derin bir inanç. Gelişmiş algılama ve sezinleme yeteneği. Sınırsız bir sempati ile karakterize edilen şefkat ve merhamet duygusu. İdealist, yumuşak, fedakâr ve medyumistik. Mistik deneyimler yaşamak için güçlü bir istek. Yüksek bir güç tarafından korunduğuna ve yönlendirildiğine dair sağlam bir inanç. Güçlü ileri görüş yeteneği, kusursuz sezgisel kavrayış ve olağanüstü duygusal sembol ve hayal gücü zenginliği.

Problemli Alanı: Sarhoş veya madde bağımlısı. Çoğu kez fark edilmeyen veya önemsenmeyen bir içsel güç tarafından tehlikeli bir yöne çekilebilir. Kolaylıkla baştan çıkarılabilir ve bağımlılığa yatkındır, özellikle uyuşturuculara.

Yönettiği: Akrep

Prensibi: En derin dönüşüm gücü. Plüton simyacıların siyah altınını, derinliklerin kara zenginliğini, arkaik zamanların temel kaynağını, tüm manevi değerlerin ötesindeki arketipsel güçleri temsil eder. Plüto verimli, yaratıcı, iyileştirici olan arkaik dişi unsuru temsil ettiği gibi, karanlık, acımasız, zorba, sadist ve ölümcül güçleri de bünyesinde barındırır. Güneş’e özgü bilinç Plüton’u Cehennem’in dipsiz kuyusu gibi görerek korkar. Plüton ile yaşanan deneyimler daima güç ve acizlik, bağımlılık, tabi olma ve duygusal karmaşa ile ilişkilenir. Bunlar bazen saplantılı duygular da içerebilir. Güneş sistemindeki en küçük ve en uzak planet olan Plüton’un homeopati prensibine uygun bir etkisi vardır: dozu ne kadar küçük ve az anlaşılır olursa, etkisi de o kadar fazladır.

Güçlü Yönleri: Güçlü insan. Zekayı, hipnotik yetenekleri ve güçlü iyileştirme becerilerini içeren yetkin ruhsal güçler. Muazzam yaratıcı potansiyel, yoğun dirençlilik ve adeta insanüstü irade. Kendi kişiliğinde ve başkalarında ileriye dönük değişimler yaratma gücü. En derin uçurumlardan bile korkmama yeteneği. Eskimiş değerlerlerin ve yapıların üstesinden gelme ve onları dönüştürme kapasitesi.

Problemli Alanı: Takıntılı insan.Gücün kötüye kullanımı. Sadizm ve diktatörlüğe eğilim. Bilinçli aklı egemenliği altına alan bilinçsiz güçler (otonom kompleksler).Saplantılı ve takıntılı bir karakter, zararlı, engellenemez, dürtüsel davranan, fanatik, kendine ve başkalarına karşı yıkıcı davranan. Patolojik kontrol bağımlılığı. Olayları, insanları ve şeyleri oluruna bırakamama, koşullara ve belirli bir mesafeden bakamama.

Ateş, hava, su ve toprak. Antik Çağlarda evrenin varoluşunun temel taşı olarak düşünülmüş dört unsur. Okultizmin bel kemiklerinden biri.
Nitekim burçların sınıflandırılışı ve karakteristiklerinin oluşumunda da elementlerin "insani" özellikleri baz alınmıştır. Peki nedir bu özellikler?

Her daim duyguların ve bilinçaltının sembolü olmuştur. Ay ve med cezirle de yakından ilişkilidir. Su elementi esasen insanlardan hatta kendimizden sakladıklarımızı ve sezgileri temsil eder.

Su grubuna mensup burçlar: Yengeç, Akrep ve Balık'tır. Yani Zodyak'ın en duygusal burçları. Karakteristikleri değişse de bu üç burcun temel özelliklerinde aşırı duygusallık, sezgisellik, hayal gücü ve bastırılmış duygular mevcuttur. Su elementi çok yönlü ve derin düşüncenin sembolüdür. Ayrıca da sessizliktir, sözel olması gerekmez; kişinin yaşadığı olaylara karşı gerçek tepkilerini içsel olarak yaşaması da suyun bir özelliğidir. Negatif uçlarda realite kaybı, kıskançlık ve duygusal krizlere dönüşür.

Su ile ilişkili gezegenler ise Ay, Neptün ve Pluton'dur. Ay'ı zaten başta söylemiştik, Neptün (Poseidon) zaten denizlerin tanrısının adıdır ve astrolojik anlamda da gene hayalleri, bilinçaltını ve arzuları da temsil eder. Pluton ise ölümün ve yeniden doğumun sembolü olup sezgiselliği de içerir.

Su elementi dişilik ile de ilgilidir. Dişi enerji (Yin) ile bağdaştırılması, Ay'ın antik çağlardan beri en güçlü kadınsı sembollerden biri olması (rahim) da tesadüf değildir. Temsil ettiği mevsim ise Sonbahar'dır.

Değişken, hızlı ve sonsuz devinimli. Hava elementi bilgi ve iletişim ile özdeşleştirilmiştir. Hava rasyonelliği de temsil eder ancak Toprak'taki gibi sabit değildir. Bilakis çok değişken ve hatta kalıcı olmaya uzak bir yapıdadır. Su grubunun derinlere inme arzusu, aşırı duygusallığı ve sezgiselliği Hava elementinin tam anlamıyla zıttıdır. Nitekim bu iki gruba ait burçlar da kolay kolay anlaşamazlar.

Hava elementi ile ilişkili burçlar: İkizler, Terazi ve Kova'dır. Terazi, İkizler ve Kova ikilisinden biraz ayrışsa da üç burcun temel özelliklerinde iletişim becerisi, hızlı devinim ve bilgiye ulaşma, sentezlemeye meyli görürüz. Negatif açıdan duyarsızlık, yüzeysellik ve bencillik gibi kavramlarla özdeşleşir.

Merkür, Venüs ve Uranüs Hava elementiyle ilişkili gezegenlerdir. Terazinin farklılığı da burada çıkar: Merkür hız ve pratiklik (İkizler), Uranüs (Kova) değişimin gezegeniyken Venüs hem Terazi hem de Boğa burcunun yönetici gezegenidir. Yani estetiğe düşkünlük, yerleşik düzen, duygular ve ihtirası temsil eder. Bu yüzden Terazi'nin karakteristiği tam anlamıyla Hava değil, Hava-Toprak karışımı bir yapıdadır.

Hava İlkbahar mevsimi temsil eder ve maskülen enerji formlarından biridir.

İşte dört elementin en sabiti. Toprak dingin ve durağan enerjinin sembolüdür. Değişime kapalılığı ve koşullar mükemmelleştiği anda bu koşulları korumayı temsil eder. Risk almamak ve dengeyi korumanın anahtarı olarak gösterilir. Toprak rasyonelliğin de sembolüdür, pek tabii bir de sabit fikirliliğin.

Boğa, Başak ve Oğlak Toprak grubunun burçlarıdır. Üç burcun temel karakteristiği de dengeli yapılarıdır. Ani değişimler ve sürprizler bu burçların doğasına ait değildir, bilakis onlar için son derece olumsuz kavramlardır. Bu açıdan Hava grubu ile ters düşerler. Ayrıca yerleşik düzen ve ev hayatı da onlar için çok önemlidir. Son olarak maddi düzen ve iş hayatı da toprak elementi ile ilişkilidir. Negatif fazlarda cimrilik, eylemsizlik ve aşırı gösteriş düşkünlüğünü simgeler.

Merkür, Venüs (ikisi de aynı zamanda hava grubu üyesi) ve Satürn Toprak elementiyle ilişkilidir. Merkür ve Venüs bu sefer stabil yüzleriyle karşımıza çıkarlar. Sürekli değişen ruh halleri yerine içsel şüpheler ancak sabit bir duruş vardır. Satürn ise zodyakın "sert eğitmeni" olup mantıksal kararlarla da alakalıdır.

Gaia, Toprak Ana her daim mitolojinin en önemli figürlerinden biri olmuştur. Toprak elementi de feminen enerji ile ilişkilendirilir. Temsil ettiği mevsim ise Kıştır.

Ve son olarak en "haşin" element ile karşı karşıyayız. Ateş dürtülerin ve eylemselliğin sembolüdür. Yakıcıdır, anidir ve değişimdir. Yanarak yok olup küllerinden doğan Anka Ateş elementinin metaforlarından biridir. Hava elementine kıyasla Ateş'in sembolize ettiği değişim daha köklü ve daha zorlayıcıdır.

Koç, Aslan ve Yay Ateş grubuna ait burçlardır. Üç burçla da liderlik, tutku ve cesaret kavramları alakalıdır. Ayrıca özellikle de Yay burcu ile özgürlük yakından bağlantılıdır. Bu burçlar kişisel baskılara tahammülde en zorlanan gruptur. Ayrıca Ateş elementi "Ego"nun da temsil edilişidir. Bu sebepten ötürü bu burçların olumsuz özelliklerinde aşırı hırs, kendini dev aynasında görme, çocuksuluk ve öfke bulunur.

Elementle bağlantılı gezegenler Güneş, Jüpiter ve Mars'tır. Güneş ve Jüpiter başarıyı, gücü ve zaferleri temsil ederken; Mars eylemselliktir. Ani tepkiler, kaos ve yıkım. Ayrıca çocuksuluk. Üç gezegen de yüksek enerji ile ilişkilidir ve dikkat çekicidir. Liderlik kavramı Ateş grubuyla birleşir.

Ateşin en önemli anlamlarından biri "arınmak"tır. "Ateşten geçmek" gerek tasavvuf ,gerek ezoterizmde en önemli sembollerden biridir ve kişilerin yıkımla dönüşümünü, tekamülünü simgeler.

ATES, eylemlerle ilişkilidir. Fevrilikle ilgili uyarılar bolca mevcuttur. Pek tabii elementin temsil ettiği mevsim Yazdır.

Gök haritası 12 eşit kısma bölünmüştür ve bunların her birine Ev adı verilir. Evler, gezegenler ve burçlar tarafından etkilenen yaşam bölgelerini gösterir.

Koç burcunun mottosu – "VARIM, BU NEDENLE VARIM"

Bu ev vücudun baş, yüz, üst dudak, üst çene bölümlerini ve beyni yönetir. Bu ev kimlik ve diğer insanların sizi nasıl gördüğü hakkındadır. Bu ev aynı zamanda karakteri, tavırları, dünyayı nasıl gördüğünüzü, nasıl göründüğünüzü, dış görünüşünüzü, dünyevi bakış açınızı, farkındalık ve nasıl yanıt verdiğinizi de yönetir. Aynı zamanda sizin fiziksel görünümünüzü de tanımlar. Diğer anahtar sözcükler: Öz, ego, anima, hedeflenen imaj, iç motivasyonun ifadesi, ruh amacı, hayata başlangıç yaklaşımı, aura. Birinci ruhunuzun amacını ve iç motivasyonunuzu yönetir.

Boğa burcunun mottosu – SAHİBİM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev, boğaz bölgesini, alt dudağı, alt çeneyi, beynin temelini, beyinciği, servikal omurgayı ve boyun bölgesini yönetir. İkinci ev, sizin kendi kaynaklarınız hakkındadır. Fiziksel mülklerinize ve paraya, benlik saygınıza ve yeteneklerinize ne değer verdiğinizi tanımlar. Bu ev aynı zamanda sizin kişisel kazançlarınızı, bütçelerinizi, sizin kazandığınız parayı, malzeme kaynaklarınızı, değer sisteminizi, parasal kazanç ve kayıplarınızı ve güvenliği yönetir. Diğer anahtar kelimeler, kaynaklar, kişisel ve finansal değerleri, tutumları, mülkleri, devralmaları ve pranayı içerir. Temel olarak bu ev sizin kendinize verdiğiniz değer ve ilginç olarak seks hakkında nasıl hissettiğiniz hakkındadır.

İkizler burcunun mottosu: DÜŞÜNÜYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev, ses tellerini, konuşmayı, kolları, elleri, omuzları, ciğerleri ve sinir sistemini yönetir. Üçüncü ev iletişim hakkındadır. Bu ev aynı zamanda yazmayı, iletişimi, mental yeteneklerini, satışı, pazarlamayı, medyayı, reklamı, tanıtımı, kampanyayı, blog, websitesi, 1.sınıftan, 12.sınıfa kadar eğitimi, erken eğitimi, acil çevreyi, kısa gezileri, yerel seyahati ve kendi ülkeniz içinde yolculuğu yönetir. Aynı zamanda komşularınızı, kardeşlerinizi ve genişletilmiş kardeşlerinizi, kuzenleri, yeğenleri yönetir. Diğer anahtar kelimeler mental hareketleri, bilgi için aktif aramayı, telepatiyi ve mental enerjiyi içerir.

Yengeç burcunun mottosu: HİSSEDİYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev rahmi, sindirimi, göğüsleri, mideyi ve karın bölgesini yönetir. Dördüncü ev, aile ve ev hakkındadır. Sizin köklerinizi, mirasınızı ve özel hayatınızı tanımlar. Bu ev aynı zamanda babayı, toprağı, mülkü, yaşama alanını ve domestik ilişkilerinizi yönetir. Diğer anahtar kelimeler, ev hayatını, aileyi ve ilişkileri, psikolojik oluşumları, biyolojik mirası, ikamet ettiğiniz yeri, aşramı ve karmayı içerir.

Aslan burcunun mottosu – YAPACAĞIM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev kalbi, omurgayı, vücudun yanlarını, sırtı yönetir. Beşinci ev yaratıcılık hakkındadır. Bu ev aynı zamanda flört etmeyi, oyun zamanını, oyunculuğu, duygusallığı, zevk ilişkilerini, aşıkları, ebeveynliği ve seksüelliği yönetir. Bu artistik uğraşları, hobileri, baştan yaratma ve çocukları da içerir. Diğer anahtar kelimeler, yaratıcı kendini ifade etmeyi, aşk ilişkilerini, doğurmayı, çocukları, boş zaman aktivitesini, oyunları ve sporları, kişisel icraları, zevki, neşe ve mutluluğu içerir.

Başak burcu mottosu – ANALİZ EDİYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev karın boşluğunu, kalın bağırsakları, kolonları, bağırsakları ve karın bölgesini yönetir. Altıncı ev günden güne hayat hakkındadır. Bu ev aynı zamanda gündelik hayatı, sağlığı, yemek, iş, çalışanlar, servis, yetenekler, küçük hayvanlar, giyinme ve hastalığı yönetir. Verdiğiniz hizmet ve alışkanlıklarınız hakkındadır. Diğer anahtar kelimeler, günlük rutin, çalışma ortamı, yetenekler, evcil hayvanlar ve hizmeti içerir.

Terazi burcunun mottosu – DENGELİYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev yumurtalıkları, bel bölgesini, böbrekleri, damarları ve kalçaları yönetir. Yedinci ev ortaklıklar hakkındadır. Bu ev aynı zamanda birlikleri, davaları, sözleşmeleri, ortaklıkları, evlilikleri, antlaşmaları ve halkın düşmanlarını yönetir. Bu ortaklıklar iş hayatında, evlilikte ve taahhütlü ilişkiler olabilir. Diğer anahtar kelimeler, iş ortaklıkları, uzun dönem birleşmeler, açık düşmanlar, animus (tutkulu ilişkiler ve güç), ruh ve kişilik arasındaki ilişkiyi içerir.

Akrep burcu mottosu – YARATIYORUM/ARZULUYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev idrar torbasını, genital organları, seks organlarını, hemoroidi, kas sistemini, üreme sistemini, fıtığı, rektumu, prostatı ve anüsü yönetir. Sekizinci ev diğer insanlardan gördüğünüz destek hakkındadır. Bu ev aynı zamanda eşinizin varlığını, ruhaniliğini, sigortasını, mirasını, diğer insanların parasını, stoklarını, bonolarını, vergilerini, kalıtımını, arzularını, bonuslarını, finansal talihini, öğrenci borçlarını, mortgagelarını, ameliyatlarını ve astral deneyimlerini yönetir. Yeniden doğmanın evidir, ve ölümü, sonları (yeniden doğuşu), seksi, hukuki konuları ve metafiziği de kapsar. Diğer anahtar kelimeler, değişim, diğer insanların kaynaklarını, cinselliği, dönüşümü, savaşları ve müritlik yoludur.

Yay burcunun mottosu – ALGILIYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev siyatik sinirini, karaciğeri, kalçaları ve uylukları yönetir. Dokuzuncu ev, yükseköğrenim hakkındadır. Bu ev aynı zamanda din, üniversite, yüksek öğrenim, erkek ve kız kardeşler, hukuk, felsefe, hayırseverlik, yabancılar, yabancı ülkelere seyahat, yabancı dil, sezgisellik, uzun mesafe seyahatleri, kiliseler, havayollarını, tatilleri, uluslararası ticaret, vizyonlar ve öğretmen konularını yönetir. Akademik konuları, hukuk, din, gazetecilik, yabancı kültürler, spor ve denizaşırı seyahatleri konularını da kapsar. Diğer anahtar kelimeler, uzak yolculuklar, kültürel öğrenme, yolculuk boyunca alınan yol, yaşsız Bilgeliği ve Akashic kayıtlardır.

Oğlak burcunun mottosu – KULLANIYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev dizleri, kemikleri, deriyi ve dişleri yönetir. Onuncu ev sizin kamusal yaşamınız hakkındadır. Bu ev aynı zamanda şöhreti, kötü şöhreti, mesleği, kariyeri, hırsları, hükümeti, anneyi, başkanları, iş hayatını, amaçları, sıralamaları, politik pozisyonu, statüyü, kamunun gözü önünde olmayı, toplumdaki pozisyonu yönetir. Toplum içindeki duruşunuzu ve sosyal statünüzü gösterir. Ebeveynliğe olan tavrınızı yansıtır. Diğer anahtar kelimeler, onur, otorite ve meslek, hayat yönü, başarıları, ustalık ve hiyerarşidir.

Yengeç burcu mottosu – BİLİYORUM, BU NEDENLE VARIM.

Bu ev, arterleri, bilekleri, ayakların bilek kısmını ve kaval kemiklerini yönetir. On birinci ev arkadaşlıklarınız ve diğer grup insanlarla olan ilişkilerinizi yönetir. Bu ev aynı zamanda organizayonları, arkadaşları, ittifakları, kardeşlikleri, üyelikleri, işverenden gelen parayı, işverenin finansal durumunu, stok değişimlerini yönetir. Aynı zamanda sizin umutlarınız, arzularınız, dilekleriniz ve rüyalarınız hakkındadır. Diğer anahtar kelimeler, arkadaşları ve sosyal tanıdıklar, gruplar ve organizasyonlar ve onların aktiviteleri, Dünyaya hizmet edenlerin yeni grubudur.

Balık burcunun mottosu – İNANIYORUM BU NEDENLE VARIM.

Bu ev ayakları, ayak parmaklarını ve fiziksel acıyı kontrol eder. On ikinci ev sonlar hakkındadır. Bu ev aynı zamanda gizlenmiş gerçekliği, bilinçaltını, geçmişi, acıyı, karmayı, hapisi, enstitüleri, mental sağlığı, arkadaşların finansal durumlarını, gizli üzüntüleri, korkuları, kendi kendini yok etmeyi, büyük hayvanları, dolapta gizli kalmış iskeletleri, kendini geride tutmayı ve kendini yaralamayı yönetir. Sizin gizlenmiş güçlü yönlerini ve başkalarının sizin hakkında bilmesini, görmesini istemediklerinizdir. Aynı zamanda kütüphaneler ve silahlı kuvvetler hakkındadır. Diğer anahtar kelimeler, gizli düşmanlar, kollektif bilinç, ruhanilik, indirilmemiş karma, insanlığa özverili hizmettir.

Güneş, Ay, ve diğer gezegenler, bulundukları burç içersinde ve farklı derecelerde farklı görünüp,davrandıkları gözlenmiştir. Gezegenlerin sahip oldukları yöneticilikler , haritanın yorumunda,büyük önem taşımaktadır.

Temel Asaletler ile ilgili 5 sınıflandırma vardır:
1 - Burç Yöneticiliği (rulership)
2 - Yücelme yöneticiliği (exaltation)
3 - Üçlü yöneticilikler (triplicity)
4 - Terim yöneticiliği (term)
4 - Onluk(dekan) yöneticiliği ( Decan/face)
Bir gezegen, temel asaletler bakımından haritada önemli konumdaysa, çok iyi ve net biçimde işlev görür.
Ev yöneticilikleri: Eğer bir gezegen yöneticisi olduğu burçtaysa çok rahat bir yerdedir . Burada net biçimde işlev görür ve kendi doğasına uygun hareket eder. Bir gezegen kendi evinde rahattır. Klasik ev yöneticiliklerini uygularsak, Güneş Aslan’ı, Ay Yengeç’i, Merkür Başak ve İkizler’i, Venüs Boğa ve Terazi’yi, Mars Koç ve Akrep’i, Jüpiter Yay ve Balık’ı, Satürn de Oğlak ve Kova’yı yönetir. Güneş ve Ay hariç tüm gezegenlerin bir eril bir de dişil olmak üzere iki burcu birden yönettiklerini fark edeceksiniz. Eğer bir gezegen eril kutupsallığa sahip bir hava burcunu yönetiyorsa, aynı zamanda dişil kutupsallığa sahip bir toprak burcunu da yönetir. Eğer gezegen, eril kutupsallığa sahip bir ateş burcunu yönetiyorsa, dişil kutupsallıkta olan bir su burcunu da yönetir.

Diğer temel asalet türlerine ilerlediğimizde, öncelikle yücelik kavramıyla karşılaşırız. Gezegenlerin yüceldiği burçlar şunlardır: Güneş Koç’ta, Ay Boğa’da, Jüpiter Yengeç’te, Merkür Başak’ta (aynı zamanda yönetir), Satürn Terazi’de, Mars Oğlak’ta ve Venüs Balık’ta. Bunlara ilave iki yücelik konumu daha vardır: İkizler’deki Ay’ın Kuzey Düğümü ile Yay’daki Güney Düğümü. Yücelmiş bir gezegen çok güçlüdür. Kendi yönettiği burçta olduğundan çok daha bağımsız hareket eder. Yücelmiş olmak, gezegene, kendisini güçlü biçimde ifade etme izni verir.
Evin mukimi olmaktan çok, ‘Saygın bir konuk’tur. Bu yüzden Balık’taki Venüs, gerçek bir romantik, Oğlaktaki Mars ise hırslı bir muvaffaktır.
Triplisiteler, haritanın diurnal (gündüz) veya nokturnal (gece) oluşuna, yani haritada Güneş’in ufkun altında veya üstünde bulunuşuna göre farklılık gösterir.
Elementlerin triplisiteleri şöyledir:
Ateş - Güneş gündüz ve Jüpiter gece, Satürn paylaşımcı yöneticisidir
Toprak - Venüs gündüz ve Ay gece, Mars paylaşımcı yöneticisidir
Hava- Satürn gündüz ve Merkür gece, Jupiter paylaşımcı yöneticisidir
Su - Mars gündüz ve gece. W. Lilliy ye göre Mars, su triplisitesini, hem gündüz hem de gece yönetir. Çünkü atılgan doğası, en iyi su tarafından dengelenir. Ay paylaşımcı yöneticisidir. (Doretheus a göre Su grubu için : Venüs gündüz, mars gece, Ay da paylaşımcı yöneticidir)
Temel asaletlerin en kompleks olanı term’lerdir. Her burç eşit olmayan beş term’e bölünmüştür. Her Term farklı gezegen tarafından yönetilir. Ev yöneticiliğinden, yücelikten ve triplisiteden daha zayıf bir asalet türüdür.
Fakat, haritadaki gezegenlerin rölatif güçlerini değerlendirmekte yine de önem taşır.
Ayrıca Faceler ve dekanlar vardır. Termlerden daha zayıftır. Her burç on derecelik, üç eşit bölüme ayrılmıştır. Eğer bir gezegen yalnızca face türünde bir asalete sahipse, bazen ‘son nefesinde’ olduğu şeklinde ifade edilir.
ALMUTEN, herhangi bir Zodyak derecesinde o derecenin burç yöneticisi ile birlikte en fazla söz sahibi olan gezegendir.
Gezegenlerin Zararlı veya Düşüşte olma durumlarına Güçsüzlük diyoruz.Bu durum, gezegenlerin kullanımlarında hata / aşırılıklar olduğunu gösterir.
Herhangi bir temel asaleti olmayan gezegen ‘Peregrin’ olarak nitelenir.
Haritayı tam anlamıyla kavrayabilmek için, asaletleri ve yöneticilikleri kullanabileceğimiz başka bir yol ise düzenleyici ( DISPOZITOR) ilişkileridir. Düzenleyicilerin kullanımı, haritadaki ayrıntıları birbirine bağlayarak ,kişiyi harekete geçiren esasları anlamamızı sağlar.
Düzenleyicileri kullanma yolu, gezegenleri ev yöneticilikleri ile ilişkilendirerek haritayı ana temayı oluşturan bir veya bir kaç gezegene indirgemektir.
Düzenleyiciler, yöneticilik silsilesini izleyerek, bir kör noktaya ulaşana kadar kolaylıkla kullanılabilir. Bu noktaya ‘haritanın ana teması’ diyebiliriz. Ana Temaya işaret eden farklı türde düzenleyiciler vardır: Tek düzenleyiciler, çoklu düzenleyiciler, karşılıklı ağırlamalar veya çoklu ağırlamalar.
asaletler-tablosucavidan
Translate »